Spotkanie autorskie z Anną Onichimowską

Anna Onichimowska urodziła się w 1952 roku w Warszawie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała jako redaktor książek dla dzieci, najpierw w Krajowej Agencji Wydawniczej, później - w Młodzieżowej Agencji Wydawniczej. Kiedy rozwiązano RSW, razem z grupą przyjaciół założyli Fundację "Świat Dziecka". W 1976 debiutowała w twórczości literackiej wierszami dla dorosłych, zamieszczonymi na łamach „Sztandaru Młodych” oraz „Kultury. Współpracuje z Polskim Radiem, jest autorką wielu słuchowisk dla Teatru Radiowego. Jej debiutem książkowym był zbiór wierszy „Gdybym miał konia”, wydany w 1980. Od 1995 roku jest w zarządzie Polskiej Sekcji IBBY (w latach 1995-2003 pełniła funkcję prezesa tego stowarzyszenia).

W spotkaniu autorskim w Gimnazjum w Halinowie dnia 14 listopada 2016 r. uczestniczyła  młodzież halinowskiej placówki oraz ZSP z Okuniewa i ZSP z Brzezin.  Po oficjalnym powitaniu pani Onichimowska opowiadała o swoim życiu, twórczości oraz zamiłowaniu do podróży. Przybliżyła również pracę pisarza. Autorka zdradziła, iż przystępując do pisania książki należy dokładnie zbadać różne aspekty problemu. Każda powieść wymaga poświęcenia jej ogromnej ilości czasu oraz pracy, szczególnie gdy są to książki pisane dla młodzieży, w których często podejmowane są trudne problemy.

Znaczną część spotkania pisarka przeznaczyła na przybliżenie uczniom popularnego wśród młodzieży cyklu książek: „Hera moja miłość", „Lot Komety" i „Demony na smyczy". Pani Onichimowska porusza w nim trudne tematy współczesnego świata jakimi są m.in. uzależnienia, w tym: narkomania, samotność, kryzys rodziny, a także ważne życiowe wybory przed jakimi stają młodzi ludzie. Pisarka przeczytała ciekawsze fragmenty zachęcając tym samym do zapoznania się z jej twórczością. Na zakończenie spotkania młodzież miała okazję zakupić książki oraz otrzymać specjalną dedykację  z autografem.

Autor: A. Gniado