II Debata Oświatowa Gminy Halinów

15 lutego 2024 odbyła się Gminna Debata Oświatowa. To drugie wydarzenie tego typu (pierwsze miało miejsce w ubiegłym roku w ZSP w Halinowie). Tym razem gospodarzem spotkania organizowanego przez Centrum Usług Wspólnych w Halinowie była nasz szkoła. Do rozmów na temat „Jak możemy pomóc uczniom w samorozwoju” zostali zaproszeni przedstawiciele uczniów, rodziców, nauczycieli oraz dyrekcje wszystkich szkół działających na terenie naszej gminy, a także przedstawiciele Gminy Halinów. Na tak ważnym spotkaniu nie mogło oczywiście zabraknąć Panów: Burmistrza oraz Sekretarza Gminy. Spotkanie prowadziła p. Dominika Martoń Jaroszewska - dyrektor Centrum Usług Wspólnych,  przy współpracy z p.Krystyną Szmurło. Temat debaty był doskonałym pretekstem do przyjrzenia się problemom oświatowym, które obserwujemy na co dzień w pracy naszych szkół. Możliwość wypowiedzenia się, przedstawienia swoich bolączek, trudności, ale także marzeń, wizji oraz propozycji miały wszystkie grupy obecne na spotkaniu. Dyskusja była bardzo konstruktywna, a poglądy poszczególnych grup w wielu punkach okazały się być bardzo zbieżne. Szczególną rolę odegrała w tym spotkaniu młodzież. Dla wielu uczniów było to pierwsze tak poważne spotkanie, prawdziwa „dorosła” debata. Zapewne dlatego na twarzach młodych ludzi malowało się przejęcie, ale i duma z tego, że mogą przedstawić swoje zdanie, opowiedzieć o potrzebach, problemach i marzeniach związanych z nauką w szkole, mając poczucie, że dorośli ich słuchają i że ich głos w dyskusji jest dla dorosłych niezwykle ważny. Dla niektórych młodych uczestników debata była okazją do pierwszego spotkania z władzami gminy i do poznania np. Pana Burmistrza. Spotkanie to na długo pozostanie w pamięci wszystkich, a zwłaszcza młodych uczestników. Teraz pozostaje nam czekać na efekty debaty, z której wypływające wnioski mają mieć realny wpływ na politykę oświatową naszej gminy.